info@e-dizayn.com.tr
Robotik Kodlama Hakkında Bilgiler

Robotik Kodlama Hakkında Bilgiler

Robotik Kodlama Hakkında Bilgiler

8 Ay Önce

Robotik, elektronik, makine, uçak mühendisliği, yazılım, bilgisayar gibi alanları kaplayan, geniş endüstri biçiminin genel ismidir. Makinelerin elektronik devre ve yazılımlarla birleşip, robotik ürünleri oluştururlar. Robotik denildiği zaman genel olarak akla mekatronik mühendisliği gelir. Bunun yanında makine mühendisliği, elektronik mühendisliği ve yazılım mühendisliği bu alanın içerisinde yer alır.

 Robotik Kodlama Nedir?

 

 Genel tabirle robotik kodlama, makinelerin ve sistemlerin, uygun yazılımlarla birleştirilip akıllı hale gelmesini sağlayan çalışmadır. Örnek olarak, akıllı ev sistemlerini, insansız uçabilen uçakları verebiliriz. Kısaca mekanik, yazılım ve elektronikle birleştiğinde, robotik kodlama ortaya çıkar. Robotik kodlama da amaç gelişmiş ürünlerin ortaya çıkarılması ve insan uğraşını minimum düzeye indirmektir.

 

 Robotik Kodlama Sınıfı Nedir?

 

 Robotik kodlama sınıfları, çocukların motor kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve kodlama sistem mekaniğinin nasıl çalıştığının gösterilmesi için kurulan eğitim alanlarıdır. Çocuklara yönelik yapılan eğitimlerde genellikle robotik kodlama setleri iş görür. Bu setler sayesinde, çocuklar robotik kodlama sınıfları içerisinde eğlenerek bilgi edinirler. Robotik kodlama sınıflarında sadece motor kabiliyetleri ve mekanik yetenekleri gelişmez.

 

 Aynı zamanda, oluşturulan algoritma kavramlarının mantığı da kavranmaya çalışılır. Algoritma kısaca, problemin çözülmesi için izlenen yol anlamına gelir. Bunu öğrenebilen çocuklar, genel eğitimin yanında, ilerde hayati sorunlarda problem çözme kabiliyetine de sahip olabiliyorlar. Çocuklar, robotik kodlama sınıfı içerisinde, hayat boyu öğrenme kabiliyetlerini geliştirmiş olurlar. Son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar, robotik kodlama sınıflarını geliştirilmesi ve genişletilmesi üzeredir.

 

 Robotik Kodlama Sınıfının Amacı Nedir?

 Her çağ, kendine özgü farklı problemler ortaya çıkarır ve buna yönelik çözümler gerektirir. Bu nedenle, dijital yerliler şeklinde isimlendirilen yeni nesil çocuklar, bu alanda yetiştirilip geleceğe hazırlanmak durumunda kalırlar. Bunun yapılabilmesi adına, kodlama sınıfı içerisinde eğitimin geliştirilmesi ve eğitimcilerin sürekli olarak kendilerini yenilemeleri gereklidir.

 

 Robotik kodlama esasında yeni nesilde genellikle filmlerde görülen robotları çağrıştırır. Ancak insan teknolojisinin henüz o aşamaya gelmemesi ilerleyen dönemlerde geldiği, sürekli olarak tekrar edilir. Robotik kodlamada amaç mekanik olarak geliştirilen cihazlara, yapay zeka kazandırmaktır.

 

 Kazandırılan yapay zeka sayesinde, insan hayatı içerisinde var olan tüm gereklilikler için kolaylık sağlanır. Kodlama sınıfı bir yandan tüm bu becerilerin kazandırılması için çalışma yapılan ortam olarak adlandırılabilir.

 

 Robotik Kodlama Eğitimi

 

 İnternet dünyasının ilerleme kaydetmesiyle birlikte, hemen her bilgiyi bu ortamdan bulmak mümkün hale gelmiştir. İnternet ortamında normal bilgiden daha çok yer alan robotik kodlama ise oldukça geniş bir alanı kapsar. Bunun nedeni, çağın ilerlemesiyle birlikte bu kodlama tekniklerine duyulan ihtiyaç olarak belirtilebilir.

 

 Bu alanda çalışma sergileyen kılavuz niteliğinde kişiler, siteler ve geliştiricilerin artmasıyla genişleme daha da büyümektedir. Hobi olarak öğrenilen kodlama sistemleri sadece videolar izlenerek bile eğlenceli şekilde öğrenilebilir. Sınıf ortamında, çocuklar hem eğlenir hem bu bilgileri edinerek gelecek adına önemli kazanımlar elde eder.

 

 Robotik Kodlama Eğitimi İçin Gereklilikler Nelerdir?

 

 Robotik kodlama eğitiminin İnternet ortamında rahatlıkla öğrenilebileceğini belirttik. Ancak konunun henüz ciddi anlamda gelişmediğini varsayabiliriz. Amerika ve dünyada atılan adımlar, robotik kodlama sistemlerinin ciddiye alınmasının örnekleri olarak gösterilebilir. Öyle ki artık birçok ülke, bu alanda daha ciddi ve somut adımlar atmaya başladılar. Ülkemizde de başarıyla devam eden birçok robotik kodlama sınıfı mevcuttur. Robotik kodlama sınıfında gereklilikleri şöyle sıralayabiliriz.

 

 - Eğitim tekniklerinin öğretilebileceği ortamın hazırlanması.

 

 - Kendini bu alanda geliştirmiş eğitimcilerin olması.

 

 Gerekli materyaller hazırlandıktan sonra sınıf ortamı oluşturularak, eğitim çok daha eğlenceli hale getirilebilir. Kodlama yetenekleri kazanan çocuklar, hayati bilgileri eğlenceli ortamlarda kazanmaya başlayabilirler.

 

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için,